Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Pant Suit Size 12 Gray Double Breasted Career 2PC New
$76.97 $61.58
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 31.5″ – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Rise | 14 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | TAHARI ASL |
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 31.5″ – Length: 43”





























Reviews
There are no reviews yet.