Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Stretch Skirt Suit 16W 3/4 Sleeves Pencil Collar less
$46.97 $37.58
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 4”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2) – Hips: 50″(25×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 49 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 50 in |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 4”
Skirt: Waist: 39″(19.5×2) – Hips: 50″(25×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″





















Reviews
There are no reviews yet.