Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Viscose Spandex Skirt Suit Size 10 Black Pleated Ruffle 2PC
$47.97 $38.38
Material: Spandex-Viscose-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Pleated |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | 4 snaps button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Spandex-Viscose-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”



























Reviews
There are no reviews yet.