Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Women Polyester Rayon Skirt Suit Size 10 Green Mid Length Career
$44.97 $35.98
Material: Rayon-Polyurethane-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux front pockets
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder tocuff: 24.5”- Length: 42”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22” – Interior Hem:1.5″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 40 In |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Rayon-Polyurethane-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux front pockets
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder tocuff: 24.5”- Length: 42”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22” – Interior Hem:1.5″































Reviews
There are no reviews yet.