Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Women Skirt Suit Size 10 Ruby Red Ruffle Collar Cuff Lined 2PC Career
$105.00 $84.00
Stunning skirt suit with ruffle collar and ruffle cuffs – Has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 19 ”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Metallic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tahari |
Stunning skirt suit with ruffle collar and ruffle cuffs – Has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 19 ”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23.5”





























Reviews
There are no reviews yet.