Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari Vintage Women Wool Spandex Skirt Suit 12 Canary Lined Shawl Collar 2PC
$49.97 $39.98
Material: Elastane-Wool & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets and shoulder pads
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 30”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Slit on left of store"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Canary |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Wool-Spandex |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 41 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Elastane-Wool & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets and shoulder pads
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 30”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24”



























Reviews
There are no reviews yet.