Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI Women Brown Cotton Polyester lined Single Breasted Blazer Size 8
$26.00 $20.80
Material: polyester / Lining: Acetate
Blazer is in good condition – 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:31’’ (15.5×2)
Armpit to armpit: 38’’ (19×2)
Arm Length (Shoulderto Armpit): 24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 25’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 8 |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Size (Women's) | 8 |
| Chest Size | 38 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Type | Blazer |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Color | Brown |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Set Includes | Jacket |
| Lining Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: polyester / Lining: Acetate
Blazer is in good condition – 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:31’’ (15.5×2)
Armpit to armpit: 38’’ (19×2)
Arm Length (Shoulderto Armpit): 24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 25’’

















Reviews
There are no reviews yet.