Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Talbots Linen Rayon Dress Suit 8 Light Blue Sleeveless Business Cocktail 2PC
$48.97 $39.18
Material: Rayon-Linen
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 37″ (18.5×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 51.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Blue |
| Material | Linen |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Jacket |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Talbots |
Material: Rayon-Linen
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 37″ (18.5×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 51.5”































Reviews
There are no reviews yet.