Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAPE MEASURE 2PC Multicolor Tweed Lined Career Cocktail Flare Skirt Suit Size 4
$43.97 $35.18
Material: Acrylic-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 20”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Acrylic-Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | TapeMeasure |
Material: Acrylic-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 20”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”



























Reviews
There are no reviews yet.