Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TERRAMINA Polyester Skirt Suit Size 8 Gold Purple Beaded Ruffle Collarless 2PC
$87.97 $70.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25.5
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Purple-Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Terramina |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25.5
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 33.5”

































Reviews
There are no reviews yet.