Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tommy Bahama Jeans 32×29 Devin Indigo Shadow Boyfriend Relaxed Silhouette Denim
$54.97 $43.98
Material: Cotton-Tencel Lyocell
Pant has 5 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 38″(19×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 40’’ – Leg Opening: 7.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Size | 32 |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | ["Button", "Logo"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Pocket Type | 5-Pocket Design |
| Inseam | 29 in |
| Style | Boyfriend |
| Features | ["Breathable", "Comfort", "Distressed", "Pockets", "Shaping", "Slimming", "Stretch", "Faded", "Whiskered", "Whiskering"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Fabric Wash | Medium |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Material | Cotton |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Jeans |
| Model | Boyfriend Denim |
| Theme | ["Beach", "Biker", "College", "Hip Hop", "Motorcycle", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | Bahamas |
| Product Line | Tommy Bahama Denim |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tommy Bahama |
Material: Cotton-Tencel Lyocell
Pant has 5 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 38″(19×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 40’’ – Leg Opening: 7.5″





















Reviews
There are no reviews yet.