Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
UGG Oh Yeah Slide Size 10 Yellow Slingback Slipper Dyed Sheep Fur Backstrap
$49.97 $39.98
· 10mm sheepskin upper
· Elastic strap with UGGgraphic
· Molded rubber outsole
· 10mm sheepskin lining
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Open Toe |
| Closure | Elastic strap |
| US Shoe Size | 10 |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Fabric Type | Shearling |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Accents | Logo |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Slide |
| Outsole Material | Rubber |
| Features | ["Breathable", "Comfort", "Cushioned", "Backstrap"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| UK Shoe Size | 8 |
| Pattern | Solid |
| EU Shoe Size | 41 |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Sheepskin |
| Type | Slipper |
| Customized | No |
| Model | OH YEAH SLIDE |
| Theme | Australia |
| Shoe Width | Standard |
| Upper Material | Sheepskin |
| Insole Material | Wool |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Product Line | UGG OH YEAH |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | UGG |
· 10mm sheepskin upper
· Elastic strap with UGGgraphic
· Molded rubber outsole
· 10mm sheepskin lining



























Reviews
There are no reviews yet.