Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vertigo Paris Polyester Rayon Stretch Denim Blazer Size S Charcoal Long Sleeve
$28.00 $22.40
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Armpit to armpit: 33″(16.5×2)
Waist:30” (15×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):22.5 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 24.5’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Chest | 33 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | S |
| Fabric Type | Denim like |
| Accents | Belt |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Belted", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | City |
| Country of Origin | France |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Vertigo |
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Armpit to armpit: 33″(16.5×2)
Waist:30” (15×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):22.5 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 24.5’’

















Reviews
There are no reviews yet.