Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vince Camuto Polyester Blazer Size 4 Black White Notch Collar Career Business
$24.97 $19.98
Beautiful and elegant Blazer in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 faux front pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 18.5” – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 36 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Insulation Material | Polyester |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Vince Camuto |
Beautiful and elegant Blazer in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 faux front pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 18.5” – Length: 21”

















Reviews
There are no reviews yet.