Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vitali Men 3PC Vested Suit 46L Pants 40×32.5 Plaid Rust Peak Lapel Flat Front
$97.97 $78.38
Suit has inner pockets – Pant has 2 side pockets-2 back pockets-loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 32”
Vest: Pit to pit: 48″(24×2) – Length: 24.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 32.5″ -Length: 45.5” – Leg Opening: 9.5″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 46 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | 3 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Plaid |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Rust |
| Material | Polyester-Viscose |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Pant Suit Vest |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | VITALI |
Suit has inner pockets – Pant has 2 side pockets-2 back pockets-loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 32”
Vest: Pit to pit: 48″(24×2) – Length: 24.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 32.5″ -Length: 45.5” – Leg Opening: 9.5″































Reviews
There are no reviews yet.