Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
White House Black Market 2PC Stretch Pant Suit Size 8 Isla One Button Blue New
$68.97 $55.18
Belt Missing / can be worn without a belt or any other belt
Material: Polyester-Spandex & Lining: No Lining
Suit has 2 faux front pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length: 26”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 32″ – Length: 44’’ – Leg
Opening: 11″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | White House Black Market |
Belt Missing / can be worn without a belt or any other belt
Material: Polyester-Spandex & Lining: No Lining
Suit has 2 faux front pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length: 26”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 32″ – Length: 44’’ – Leg
Opening: 11″



























Reviews
There are no reviews yet.