Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Zara Men Tropical Palm Tree Short sleeves Shirt Size S Bold Beach Party Vibes
$37.97 $30.38
TheZara Men Tropical Palm Tree Short sleeves Shirt in size S is a bold and vibrantpiece perfect for beach party vibes.
- Madefrom 100% viscose fabric
- Thisbutton-up shirt features a collared neckline and spread collar style
- Thecolorful tropical pattern and short sleeves add a touch of beach and tropicalcharacter, making it a standout addition to any man’s wardrobe.
- Machinewashable for easy care
- Thisshirt is a classic and stylish choice for those looking to make a statement.
Approximatesmeasurements
Chest:20” – Shoulder to cuff: 12”- Length: 29”
1 in stock
| Weight | 0.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 10.0 × 1.0 in |
| Closure | Button |
| Neckline | Collared |
| Occasion | Casual |
| Size | S |
| Fabric Type | Viscose |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Graphic Print | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Spread |
| Features | ["All Seasons", "Easy Care"] |
| Season | ["Summer", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Tropical |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Character | ["Tropical", "Beach"] |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Material | 100% Viscose |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Button-Up |
| Theme | ["Classic", "Tropical"] |
| Country/Region of Manufacture | Morocco |
| Product Line | Zara |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Zara |
TheZara Men Tropical Palm Tree Short sleeves Shirt in size S is a bold and vibrantpiece perfect for beach party vibes.
- Madefrom 100% viscose fabric
- Thisbutton-up shirt features a collared neckline and spread collar style
- Thecolorful tropical pattern and short sleeves add a touch of beach and tropicalcharacter, making it a standout addition to any man’s wardrobe.
- Machinewashable for easy care
- Thisshirt is a classic and stylish choice for those looking to make a statement.
Approximatesmeasurements
Chest:20” – Shoulder to cuff: 12”- Length: 29”

















Reviews
There are no reviews yet.