Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Polyester Skirt Suit Size 8 White Lined Notch Collar Twill Cocktail 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 26”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 44 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Royal |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 26”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 27”



















Reviews
There are no reviews yet.