Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LARRY LEVINE 2PC India Pink Fuchsia Polyester Skirt Suit Size 22W MSRP $200
$68.00 $54.40
First picture is a stock picture
Beautiful and elegant pant suit inexcellent condition New with Tag – Orig price $ 200.00
Material: 51%Polyester – 49%Nylon / Lining: 100%Polyester
Suit and skirt are fullylined
Approximate Measurements – Garment flat – measurement taken on one side
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Armpit to Armpit: 53″(26.5×2) – Shoulder to hem: 24″ – Length: 25.5″
Skirt: Waist : 44″(22×2) – Hips: 55″(27.5’x2) – Length: 27.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Size | 22W |
| Waist Size | 44 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Size (Women's) | 22W |
| Chest Size | 53 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester-Nylon |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Color | Pink |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Plus |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
First picture is a stock picture
Beautiful and elegant pant suit inexcellent condition New with Tag – Orig price $ 200.00
Material: 51%Polyester – 49%Nylon / Lining: 100%Polyester
Suit and skirt are fullylined
Approximate Measurements – Garment flat – measurement taken on one side
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Armpit to Armpit: 53″(26.5×2) – Shoulder to hem: 24″ – Length: 25.5″
Skirt: Waist : 44″(22×2) – Hips: 55″(27.5’x2) – Length: 27.5″



















Reviews
There are no reviews yet.