Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Gold Polyester Lined Single Breasted Skirt Suit Size 6
$41.00 $32.80
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Material and Lining: 100%Polyester
Suit and skirtare fully lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder :31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:39″(19.5×2) – Shoulder to hem:23.5″ – Length:24 ”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips:38”(19×2) – Length:24″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Size | 6 |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 6 |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Chest Size | 38 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Theme | Business |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Color | Gold |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Material and Lining: 100%Polyester
Suit and skirtare fully lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder :31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:39″(19.5×2) – Shoulder to hem:23.5″ – Length:24 ”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips:38”(19×2) – Length:24″





















Reviews
There are no reviews yet.