Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adrianna Papell Evening Evening 100% Silk Beaded Top and Maxi Skirt Size 16
$48.97 $39.18
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Set Includes | ["Skirt", "Top"] |
| Material | 100% Silk |
| Vintage | Yes |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Beaded |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country of Origin | India |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Adrianna Papell |
Material; Silk & Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Top: Pit to pit: 39″(21×2)- Shoulder to cuff: 21”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 42″(22×2) – Length: 45



























Reviews
There are no reviews yet.