Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alberto Makali Polyester Rayon Vintage Blazer Size 12 Green Tailored Collar 1PC
$48.97 $39.18
Material: Polyester-Rayon-Nylon & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Nylon |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 39 in |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Alberto Makali |
Material: Polyester-Rayon-Nylon & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 20”

























Reviews
There are no reviews yet.