Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ALFANI 1PC Women Black Tweed Metallic Lined Collarless Blazer Size 4
$32.97 $26.38
Material: Acrylic-Cotton-Wool-Nylon-Polyester- Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 20.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Acrylic-Wool-Polyester-Cotton-Nylon |
| Chest | 34 in |
| Closure | Open Front |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Lined |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collarless", "Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Alfani |
Material: Acrylic-Cotton-Wool-Nylon-Polyester- Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 20.5”

















Reviews
There are no reviews yet.