Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Amina Rubinacci Wool Blend White Blue Blazer Size 44 Stretch Made In Italy
$79.97 $63.98
Material: Wool-Viscose-Polyamide
Blazer has 4 faux pockets
Approximate measurements / taken with the garment
laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)
– Shoulder to cuff: 22.5” – Length: 28.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Lining Material | Wool Blend |
| Outer Shell Material | Wool-Polyamide-Viscose |
| Chest | 39 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 44 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy-White |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Cardigan |
| Theme | ["City", "Classic", "Preppy"] |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Amina Rubinacci |
Material: Wool-Viscose-Polyamide
Blazer has 4 faux pockets
Approximate measurements / taken with the garment
laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)
– Shoulder to cuff: 22.5” – Length: 28.5”



















Reviews
There are no reviews yet.