Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ANNE KLEIN Women Brown Striped Lined Single Wool Polyester Blazer Size 14
$25.97 $20.78
Material:Wool-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has Lining and faux pockets-Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Polyester |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Accents | Faux pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Collar Style | Peak |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material:Wool-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has Lining and faux pockets-Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”

















Reviews
There are no reviews yet.