Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Women Polyester Metallic 2PC Pant Suit 22W White Stretch Timeless
$49.97 $39.98
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 48″(24×2)– Rise: 16.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 16.5 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 48 in |
| Color | White |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | ["Polyester", "Metallic"] |
| Fit | Slim |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Career"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 48″(24×2)– Rise: 16.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 43”



























Reviews
There are no reviews yet.