Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anthropologie Pilcro Patent Leather Black Slingback Buckle Strap Clogs Shoes 41
$58.00 $46.40
The Anthropologie Pilcro Patent Leather Slingback Buckle Strap Clogs Shoes in size 41
Stylish and comfortable clogs featuring an almond toe shape and low heel height.
Made with leather upper material and lined with fur
A slingback style with a buckle closure and strap accents. With a vintage feel and Anthropologie branding, these clogs are a trendy choice for women looking for both fashion and comfort in their footwear.
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 12.0 × 9.0 in |
| UK Shoe Size | 7 |
| Pattern | Solid |
| Toe Shape | Almond Toe |
| Closure | Buckle |
| US Shoe Size | 9.5 |
| Occasion | ["Casual", "Travel", "Workwear"] |
| EU Shoe Size | 41 |
| Color | Black |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Accents | Strap |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Type | Casual |
| Heel Style | Flat |
| Outsole Material | Leather |
| Style | Clog |
| Features | Straps |
| Shoe Width | B |
| Upper Material | Leather |
| Country/Region of Manufacture | Portugal |
| Season | ["Summer", "Spring", "Fall"] |
| Handmade | No |
| Performance/Activity | Walking |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anthropologie |
The Anthropologie Pilcro Patent Leather Slingback Buckle Strap Clogs Shoes in size 41
Stylish and comfortable clogs featuring an almond toe shape and low heel height.
Made with leather upper material and lined with fur
A slingback style with a buckle closure and strap accents. With a vintage feel and Anthropologie branding, these clogs are a trendy choice for women looking for both fashion and comfort in their footwear.





















Reviews
There are no reviews yet.