Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ANTONIO MELANI 2PC Brown Polyester Rayon Lined Tiered Skirt 10 Skirt 8 Abstract
$48.97 $39.18
Material: Rayon-Polyester- Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 8-10 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 8-10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Antonio Melani |
Material: Rayon-Polyester- Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22”































Reviews
There are no reviews yet.