Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Asos Edition Organza Mini Dress 12 Pink Off Shoulder Bubble Sleeve Pleated Prom
$58.97 $47.18
Pictures maybe darker than the original item
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Waist: 36″ (18×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 26.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Colorblock |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Off the Shoulder |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Color | Pink |
| Sleeve Type | Balloon Sleeve |
| Material | Polyester |
| Accents | ["Pleated", "Ruffle"] |
| Dress Length | Short |
| Vintage | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Theme | Flower |
| Style | ["Fit & Flare", "Mini"] |
| Features | ["Collarless", "Smocked"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | ASOS |
Pictures maybe darker than the original item
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Waist: 36″ (18×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 26.5”

























Reviews
There are no reviews yet.