Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BANANA REPUBLIC Black Metallic Viscose Blend Ruffle Lined Zip Up Blazer Size 2
$47.97 $38.38
Measurements are
approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit: 35”(17.52)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:21.5
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Viscose-Spandex-Metallic |
| Chest | 35 in |
| Closure | Zipper |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Accents | ["Ruffle", "Wrap"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Metallic", "Zipped Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Measurements are
approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit: 35”(17.52)
Shoulder to cuff:24.5”
Length:21.5





















Reviews
There are no reviews yet.