Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Banana Republic Blazer Size M Black Cotton Spandex Double Breasted Cropped
$24.97 $19.98
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:29″(14.5×2)
Pit to pit: 36”(18×2)
Shoulder to cuff:25”
Length:18.5
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 36 in |
| Outer Shell Material | Cotton – Spandex |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Accents | ["Ruffle", "Wrap"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Cropped", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Cotton |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Shoulder to shoulder:29″(14.5×2)
Pit to pit: 36”(18×2)
Shoulder to cuff:25”
Length:18.5

















Reviews
There are no reviews yet.