Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Beaufille Polyester Rayon Pants 2 Black Flared Hem Bell Bottom Stretch Disco
$69.97 $55.98
Material: Rayon-Polyurethane-Polyester
Pant has 2 side pockets-Zipper at back
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 27″(13.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39” – Leg Opening: 16.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 2 |
| Accents | ["Ruffle", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Bloomer |
| Features | ["Lightweight", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Flared |
| Theme | ["Festival", "Hip Hop", "Hippie", "Rock"] |
| Country/Region of Manufacture | Canada |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Beaufille |
Material: Rayon-Polyurethane-Polyester
Pant has 2 side pockets-Zipper at back
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 27″(13.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 28.5″ – Length: 39” – Leg Opening: 16.0″





















Reviews
There are no reviews yet.