Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Painty Vintage Wool Pant Size Eu 42 Pleated Front Purple Dress Pants Pockets
$32.97 $26.38
Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 26″ – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | Business |
| Size | 42 |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 26 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Lightweight", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Material | Wool |
| Front Type | Pleated |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | ["Business", "Career", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Painty |
Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 26″ – Length: 38”

















Reviews
There are no reviews yet.