Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ben Marc Int Polyester Rayon Skirt Suit Top 12 Yellow Gold Beaded Sequin 3PC
$58.97 $47.18
Material: Rayon-Polyester&Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 26”
Top: Pit to pit: 46″(23×2)- Length: 24”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 45″(22.5×2) – Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Hips | 45 in |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Sui Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "sequined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow-Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Eye and hook |
| Hip Size | 58 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ben Marc International |
Material: Rayon-Polyester&Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 26”
Top: Pit to pit: 46″(23×2)- Length: 24”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 45″(22.5×2) – Length: 32”































Reviews
There are no reviews yet.