Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Birkenstock Arizona Navy Shearling Suede Sandals EU 36 US 6 Two Straps Buckle
$49.97 $39.98
The Arizona sandal, made cozy for the colder months
* Contoured cork-latex footbed creates custom support with wear * Classic suede upper * Genuine shearling footbed lining * Flexible EVA sole * Two shearling-lined straps with metal pin buckles * Made in Germany
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| UK Shoe Size | 4 |
| Pattern | Solid |
| Closure | Buckle |
| Character | Hippie |
| US Shoe Size | 6 |
| EU Shoe Size | 36 |
| Color | Navy |
| Heel Height | Flat (Under 1 in) |
| Accents | ["Logo", "Fur Trim"] |
| Vintage | No |
| AU Shoe Size | Unknown |
| Department | Women |
| Type | Sandal |
| Customized | No |
| Heel Style | Flat |
| Model | Birkenstock Arizona |
| Style | Slide |
| Features | ["Adjustable Strap", "Buckle", "Comfort", "Straps"] |
| Upper Material | Suede |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Birkenstock |
The Arizona sandal, made cozy for the colder months
* Contoured cork-latex footbed creates custom support with wear * Classic suede upper * Genuine shearling footbed lining * Flexible EVA sole * Two shearling-lined straps with metal pin buckles * Made in Germany





























Reviews
There are no reviews yet.