Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Blacktie Oleg Cassini Neimann Marcus Silk Like Blazer Size 14 Brown Lined 1PC
$32.97 $26.38
Material and lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Button"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Oleg Cassini |
Material and lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 24”



















Reviews
There are no reviews yet.