Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Brooks Brothers 346 Men Cotton White Blue Striped Shawl Collar Pullover Size L
$33.97 $27.18
Armpit to armpit: 38 in (19×2)
Shoulder to cuff: 44 in (22×2)
Shoulder to cuff: 26 in
Neckline to hem (Length): 25.5 in
1 in stock
| Weight | 3.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 44 in |
| Neckline | Collared |
| Closure | Pullover |
| Size | L |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Logo |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Graphic Print | No |
| Department | Men |
| Style | Pullover |
| Features | ["All Seasons", "Breathable", "Heavyweight", "Hooded", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue-White |
| Material | Cotton |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Hoodie |
| Theme | ["Classic", "Modern", "Outdoor", "Sports"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Performance/Activity | ["Basketball", "Gym & Training", "Running & Jogging", "Skateboarding", "Walking"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Brooks Brothers |
Armpit to armpit: 38 in (19×2)
Shoulder to cuff: 44 in (22×2)
Shoulder to cuff: 26 in
Neckline to hem (Length): 25.5 in



















Reviews
There are no reviews yet.