Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Blend Skirt Suit 10 Silver Double Breasted Belted 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Polyester-Rayon/ Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(19×2) – Pit to pit:40″(20×2) -Length: 22”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length:23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 41 in |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Belted |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Polyester-Rayon/ Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(19×2) – Pit to pit:40″(20×2) -Length: 22”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length:23.5”





















Reviews
There are no reviews yet.