Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Rayon Flared Skirt Suit 12 Gray Stand Up Collar Career
$54.97 $43.98
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Skirt and suit has Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 24” – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 48 in |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester- Rayon |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Skirt and suit has Lining
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 24” – Interior Hem: 1″

























Reviews
There are no reviews yet.