Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Rayon Pant 8P Suit 10P Charcoal Striped Lined Career 2PC
$47.97 $38.38
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / only the suit is lined
Suit has 3 faux pockets– Pant has 1 back faux pocket and 2 slant pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 38″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:21”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 11” -Inseam: 30″ – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8P-10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8P-10P |
| Vintage | No |
| Rise | 11 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets", "Loops for pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / only the suit is lined
Suit has 3 faux pockets– Pant has 1 back faux pocket and 2 slant pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 38″(18×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:21”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 11” -Inseam: 30″ – Length: 39.5”























Reviews
There are no reviews yet.