Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Spandex Skirt Blouse Size 14 Multicolor Abstract 2PC
$42.97 $34.38
Material: Spandex-Polyester/ Blouse has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 14 |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | ["Blouse", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Accents | Sleeves |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Outfit/Set |
| Waist | 35 in |
| Theme | City |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Spandex-Polyester/ Blouse has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blouse: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 23”























Reviews
There are no reviews yet.