Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CALVIN KLEIN Women Gray Single Breasted Polyester Blend Belted Blazer Size 8
$24.00 $19.20
Blazer has 2 fauxpockets – Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32″(16×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Waist: 28”(14.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 24.5 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 24 ’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-stretch |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Accents | Belt |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Blet-Lining |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Blazer has 2 fauxpockets – Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32″(16×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Waist: 28”(14.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 24.5 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 24 ’’















Reviews
There are no reviews yet.