Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Canali Proposta Pleated Pants Men 34×31 Juniper Pure New Wool Made In Italy
$49.97 $39.98
These dress pants feature:
- a pleated front
- zip and button closure
- A straight leg style
- cuffed hem
- comfort fabric
- Pockets for added convenience
Made by the designer brand Canali and part of the Proposta collection,
these Italian-made pants showcase a sophisticated and preppy style
Waist: 34 in
Rise: 13.5 in
Inseam: 31 in
Length: 43 in
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | ["Zip", "Button"] |
| Occasion | ["Formal", "Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 34 |
| Fabric Type | Flannel |
| Accents | ["Button", "Zipper", "Pleated"] |
| Rise | 13.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | Slash Pocket |
| Inseam | 31 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Pockets", "Cuffed", "Comfort", "Easy Care", "Lined"] |
| Season | ["Spring", "Fall", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Green |
| Material | Wool |
| Front Type | Pleated |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Model | Canali for Bloomingdales |
| Theme | ["Preppy", "Wedding", "City", "Italian", "Designer", "CERRUTI 1881"] |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Canali Proposta |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Canali |
These dress pants feature:
- a pleated front
- zip and button closure
- A straight leg style
- cuffed hem
- comfort fabric
- Pockets for added convenience
Made by the designer brand Canali and part of the Proposta collection,
these Italian-made pants showcase a sophisticated and preppy style
Waist: 34 in
Rise: 13.5 in
Inseam: 31 in
Length: 43 in





















Reviews
There are no reviews yet.