Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Caron Chicago Polyester Vintage Dress Suit Cropped Jacket Size 6 Beaded 2PC
$57.97 $46.38
Material & Lining:Polyester / Only suit has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 15.5”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 50”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size | 6 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Beaded", "Maxi dress"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Cropped |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Caron Chicago |
Material & Lining:Polyester / Only suit has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 15.5”
Dress: Pit to pit:34″ (17×2) – Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 50”





























Reviews
There are no reviews yet.