Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COLLECTIONS FOR LE SUIT 2PC Brown White Polyester Lined Flare Skirt Suit Size 14
$48.97 $39.18
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length:22”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 27.5”
1 in stock
| Weight | 4.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Brown-White |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 46 In |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Collections for Le Suit |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length:22”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 27.5”























Reviews
There are no reviews yet.