Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COLLECTIONS FOR LE SUIT 2PC Gray Polyester Lined Pant (Size 10) Suit (Size 12)
$45.97 $36.78
Material & Lining: Polyester
Suit and pant are fully lined / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to Pit: 42″(21×2)-Shoulder to hem: 24” – Length: 28.5″
Pant: Waist: 32″ (16×2) – Rise: 13.5” – Inseam: 31″ – Length: 42.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Rise | 14 in |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and pant are fully lined / Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to Pit: 42″(21×2)-Shoulder to hem: 24” – Length: 28.5″
Pant: Waist: 32″ (16×2) – Rise: 13.5” – Inseam: 31″ – Length: 42.5’’























Reviews
There are no reviews yet.