Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collections For Le Suit Polyester Lined Blazer 8P Burnt Orange Notch Collar
$22.97 $18.38
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Pattern | Solid |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 37 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 8P |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burnt Orange |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Basic |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Collections for Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 21”

















Reviews
There are no reviews yet.