Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collections for Le Suit Polyester Skirt Suit Size 8 Beige Pleated Lined 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 25”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Macao |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 25”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.