Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cremieux Loro Piana Wool Blazer Men 43R Black Striped Lined
$69.97 $55.98
Suit has Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Canada |
| Pattern | Striped |
| Outer Shell Material | Wool |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 43R |
| Color | Black |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Style | Suit |
| Features | Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cremieux Loro Piana |
Suit has Lining – Suit has 3 pockets
Measurements are approximate/ taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 32”





















Reviews
There are no reviews yet.