Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Elleen West Vtg Cotton Stretch Dress 8 Floral Pleated Flare Cap Sleeve Prairie
$68.97 $55.18
Material: Cotton
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 28″ (14×2) -Hips: 56″(28×2) – Length: 41.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Neckline | Square Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 8 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | Cotton |
| Accents | ["Button", "Pleated", "Satin Trim"] |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | Fit & Flare |
| Theme | Vintage |
| Features | ["Lightweight", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Elleen West |
Material: Cotton
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 28″ (14×2) -Hips: 56″(28×2) – Length: 41.5”



























Reviews
There are no reviews yet.